BASIN AÇIKLAMASI …….

BASIN AÇIKLAMASI

 

Trabzon Araklı İlçesinde meydana gelen sel felaketinde hayatını kaybeden hemşerilerimize Allahtan rahmet, yakınlarına ve hemşerilerimize başsağlığı diliyoruz.

 

Her sel felaketinden sonra hemen hemen federasyonumuz dahil,her açıklama yapan kurum ve kuruluşların ortak dileği, “bir daha olmaması”şeklinde olmaktadır.

 

Bir daha olmaması için gereken tedbirlerin alınması yönünde ne yazık ki gerekli önlemler alınmadığı için bu tür felaketler hiç bitmiyor ve biteceğe de benzemiyor.

 

Dere yataklarına yapılan müdahaleler ve dere yataklarına yapılan yapılar,  HES yapılması için derelerin yataklarından değil de,dağların içinden tünellerden akıtılması, bu felaketlerin başlıca nedenleridir.

 

Tarih bilindiğinden beri yataklarında pırıl, pırıl gürül gürül akan derelerimizin son zamanlarda insanlardan çektiğini hiçbir şeyden çekmedi. İşte bu nedenlerdendir ki doğa bizden hesap soruyor. Doğa bana artık müdahale etmeyin diyor. Doğa bırakın beni ben sizin için varım diyor

 

Karadeniz bölgesindeki tüm hemşerilerimize doğalarına sahip çıkmalarını, doğaya yapılan müdahalelere izin vermemelerini, dere yataklarına yapı yapmamalarını, özellikle bir kez daha bildiriyoruz.

 

Yine buradan tüm kamu kurum ve kuruluşlarına;  doğaya yapılan müdahalelerin derhal durdurulmasını,doğanın korunması için gerekli önlemlerin alınmasını ,önemle ve özellikle talep ettiğimizi kamuoyuna saygıyla açıklıyoruz.

 

EGE KARADENİZ DERNEKLERİ FEDERASYONU