Yeter Artık Doğamızdan Elinizi Çekin


Rize ilimizin İyidere sahilinde yapımında kullanılmak üzere İkizdere ilçemizde taş ocağı açılması için halkın karşı koymasına rağmen çalışmalar sürüyor, ağaçlar kesiliyor, gereksiz yere yollar açılırken doğaya, çevreye köylülerin yaşam alanlarına zarar veriliyor.

Çay tarımının yapıldığı, arıcılık ve hayvancılık ile geçim sağlama mücadelesi veren İkizdere halkının tarım ve yaşam alanları taş ocağı ile büyük tehdit altında olduğu gibi tonlarca dinamit patlatılması ile çevrede yaşayanların can ve mal güvenlikleri de tehlikeye girmiştir.

Daha önce bütün karşı koymalara rağmen Hidroelektrik (HES) projeleri ile zaten doğası katledilmiş olunan İkizdere’de şimdi de taş ocağı ile doğanın katledilmesi kabul edilemez.

İkizdere Taş ocağına Hayır

İdari kararın iptali için Rize İdare Mahkemesi’nde dava devam ederken taş ocağının açılması için hızlı bir şekilde çalışmalar sürdürülüyor. Peki soruyoruz; mahkeme idari kararı iptal ederse- ki hukuka açıkça aykırı idari karart iptal edilmelidir- o zaman ne olacak? Verilen bu tahribatın hesabını kim verecek? Kesilen ve kesilecek binlerce ağacın yapılan tahribatın hesabını kim verecek? Yakın zamanda aynı şekilde “yeşil yol “ projesinde de bütün karşı koymalara rağmen “yeşil yol “ denilen yaylaları birleştirecek yolun hukuka aykırı olduğu mahkeme kararı ile belirlendi. Ne yazık ki aynı durumu tekrar yaşıyoruz.

Yetkililere sesleniyoruz; yeter artık! Doğamızdan elinizi çekin.. Bırakın derelerimiz pırıl pırıl gürül gürül özgürce aksın! Bırakın ormanlarımız ve buralarda yaşayan tüm canlılarımız doğal ortamlarında, insanlarımız yaşam alanlarında sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürsün.

İkizdere yalnız değildir,İkizdere halkımızın onurlu mücadelesi mücadelemizdir.

EKAF EGE KARADENİZ DERNEKLERİ FEDERASYONU